2010-11-02 Ar anhidritas pripildys Lietuvos biudžetą mlrd.litų?

Anhidritas – naudingoji iškasena, kurią galima naudoti cemento, aliejinių dažų, popieriaus gamyboje. Tai aukštos kokybės žaliava, kurios 1 t. kaina rinkoje siekia apie 550 lt. Kaip nekeista, tačiau jo glūdi ir Lietuvos gelmėse. Ištekliai sudaro min. 50-60 mln. tonų. Viso anhidrito klodų rinkos vertė siekia mažiausiai 28 mlrd. litų!

Anhidritą ketina išgauti UAB “Margasmiltė“ kartu su strateginiu investuotoju. Pradinė investicijų suma sieks apie 200 mln. litų. Be to, ketinama įdarbinti 700 žmonių. Pasak įmonės, į Lietuvos biudžetą kasmet per mokesčius “nutekės“ 150 mln. litų. Viso ketinama anhidritą išgauti 30 metų – po 1 mln. tonų kasmet. Taigi viso Lietuvos valstybė iš šio objekto surinks 4,5 mlrd. litų mokesčių. Lyg atrodytų ir viskas neblogai, tačiau ar tikrai į valstybės biudžetą “sutekės“ ir tie 150 mln. litų? Kaip nekeista, valstybė ar iš nemokšiškumo ar iš nežinojimo anhidrito 1 toną parduos už 1,52 litus! Įdomu, pagal kokius kriterijus įvertinama anhidrito kaina? Tiesa, 2009 m. pataisytame Mokesčių už valstybinius gamtos išteklius įstatyme 1 kub. m. anhidrito tarifas pakilo iki 3,04 lt. Tačiau ar tai tinkamai įvertinta žaliava? Žaliavos pardavimo kaina turi būti didesnė, nes tik ji užtikrins garantuotas pajamas.

Beje, anhidritas Lietuvoje nebus perdirbimas. Jis iškeliaus į vakarus. Tie 150 mln. litų į valstybės biudžetą nueinantys pinigai sudarys 60-70% visų anhidritą išgaunančios įmonės pajamų. Reikia suprasti, jog UAB “Margasmiltė“ parduos žaliavą už 230 mln. litų, o ne už 550 mln, mat ją dar reikia perdirbti. Dėl to nukentės ir Lietuvos biudžetas. Bus surenkama 2x mažiau mokesčių. Visgi realu, jog anhidritą galėtų pirkti ir Lietuvoje “Achema“, “Akmenės cementas“. Lenkija taip pat kasa anhidritą ir didelę jo dalį parduoda Baltarusijos cemento gamykloms. Tikėtina, jog Kauno laisvosios ekonomikos zonoje atsirastų įmonių, gaminančių gipsą.

Geriausias sprendimas būtų anhidritą išgauti pačiai valstybei, tačiau pagalvojus apie korupcijos mastą Lietuvoje, mintis pati savaime “atšoka“.

Cituoju: “Rimantas BRAZIULIS – Lietuvos žaliųjų judėjimo vadas:

Kas Lietuvoje kitaip įkainota nei anhidritas? Durpių kubas – tik 36 centai! Tai visuotinis Lietuvos išteklių išvogimas. Kaip ir naftos, žvyro, smėlio, durpių ir taip toliau.

Lietuva tampa kolonija. O kolonistai kolonijų gamtos išteklius visada išvagia. Padedant vietos valdžiai. Nes vietos valdžia su jais kolaboruoja. O čia, Lietuvoje, tik surinksime visas Europos atliekas.“

http://e-gidas.blogspot.com/2008/04/lietuvos-naudingosios-ikasenos.html

http://www.lrytas.lt/-12516575251250483419-naujas-verslas-u%C5%BE-paslapties-%C5%A1irmos.htm

http://dali.us/2009/ekonomika/anhidrito-eksportas-verslas-ar-neukiskumas/

http://vz.lt/2/straipsnis/2009/10/21/Investuotoja_i_anhidrito_kasyklas_zadama_pasirinkti_sie?readcomment=1

http://www.margasmilte.lt/attachments/File/anihidritas3.pdf

http://www.margasmilte.lt/Naujienos.php

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/verslas/is_salies_turto_lieka_tik_duobes_papildyta/,print.1

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Gamtos ištekliai, Valstybės biudžetas. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

8 komentarai

 1. kantas sakė:

  Kiek tau metų? Nes, matau be gyvenimo patirties

  Ar tu supranti, jog dabartiniai stambūs verslininkai – tai buvę ministrai, vadovai įvairių valstybinių institucijų ?

  Ar supranti, jog Lietuvoje neegzistuoja stambus verslas, o yra išvagiami paskutiniai resursai ?

 2. armapci sakė:

  Ne visi verslininkai yra buvę ministrai. Negalima visko taip supaprastinti. Egzistuoja ne vien “juoda“ ar/ir “balta“. O ką reiškia stambus ar mažas? Tokių frazių nevartoju. Vienam 1000 lt pinigai, kitam – tik arbatpinigiai. Pateikit skaičius – tada bus galima ir padiskutuoti.

 3. kantas sakė:

  panaršyk internete ir rasi visus stambius verslininkus

  o jeigu dar nepatingės panaršyti įmonių registre, kur vienos bankrutuoja, kitos keičia pavadinimus ar vykdo reogranizaciją..

  turi kažkur porą mėnesių praleist bekrapštydamas, jog galėtumei turėti medžiagos 🙂 aš nediskutuoju, jeigu matau, jog nesigilinama savarankiškai ( tokie dalykai nediskutuotini, tai įvykę faktai turintys pasekmę dabarčiai)

  galiu duoti kryptį – Rubiconas. pabandyk išnagrinėti pats. mano informacija jau pasenusi kažkuriame įraše, žinant kaip jie slepia galus

 4. kantas sakė:

  reiškiąs Lietuvos žmonės neteks cemento , kuriuo galima buvo statyti pigius namus gyventojams

  vat taip ir išvagiami paskutiniai Lietuvėlės lobiai

  nėra čia jokios ekonomikos. gaila, bet davė dėl to, jog mano pinigėlių kažkiek atiteks dykaduoniams biurokratams – juk jie ir miškus , ir žemes, o dabar ir šitą turtą išparduoda vien tik tam, jog jiems išgyventi pavyktų dabartiniu metu

  Stalino laikais tokius žmones ir šaudydavo ir veždavo į Sibirą. Manau, dabar supranta daugelis kodėl J.V.Staliną taip apdergia vadovėliuose, kuriuos rašė iš trėmties grįžę ar iš JAV rašę buvę biurokratai.

  Tiek to, nemanau, jog jie ką ten padarys. Tų žmonių mentalitetas yra vogti. Iki to laiko ir valdžia pasikeis ir sąlygos

 5. Vikiuz sakė:

  daug šnekama, bet kiek laiko vis tik ruošiasi jį eksploatuoti.

 6. Atgalinis pranešimas: Išteklių išvagimas – > Anhidritas | Douktris's Blog

 7. Laisvoji ekonominė zona užkariaujama. Ir ką, nieko mes nepadarysim.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s